Svakog proljeća, članice udruge Žene i vino (Women on Wine), popularno zvane “Wowice”, s najviše želje i nestrpljenja očekuju poziv iz jedne vinarije…To je sad već tradicionalni izlet u Vinariju Kutjevo, smještenu u čarobnoj vinogradarskoj regiji opravdanog imena: Zlatna dolina.
Kutjevo je najpoznatije po graševini, a uporno raste i to samo u smjeru prema gore, dokazujući da je ta sorta koja se najviše uzgaja u Hrvatskoj, podobna za proizvodnju pjenušaca, svježih vina, predikatnih, maceriranih, vina ledenih berbi…Te sunčane travanjske subote petnaestak “Wow-ica”, stiglo je u prekrasan vinograd na poziciji Vinkomir, gdje se nalazi i spomen-klijet Vinkomir, građevina izgrađena po uzoru na osmatračnicu iz razdoblja turske vladavine. 1939. godine izgradio ju je Zdenko Turković, jedan od najuspješnijih vlasnika kutjevačkog vlastelinstva povodom 15 godina upravljanja posjedom.
Danas je to vidikovac s kojeg se pruža prekrasan panoramski pogled. U Kutjevu dolaskom WOW-ica obilježavaju početak nove sezone rosé vina pa je gošće, uz divne slavonske zagriske, dočekao pjenušac dobrodošlice Rosé Premium Brut.
Proljetni ugođaj u vinogradu i prekrasan pogled dodatno su upotpunili jedinstveni doživljaj koji se ne zaboravlja. Nakon svečane dobrodošlice Karla Sajferta i Damjana Oreča, a uz stručno vodstvo mladih i simpatičnih enologinja, krenuo je obilazak podruma.
Simpatična i educirana mlada enologinja Iva Jardas provela je ekipu kroz novi i stari podrum, kao i arhivu koja se diči sa čak 74 tisuća boca, a od kojih je najstarije vino pinot bijeli iz 1947. godine. WOW kao udruga podržava žene u vinskom svijetu, a enologinje su sve zastupljenije u toj domeni donedavno rezerviranoj isključivo za muškarce. Čini se da čak i kad nisu izravno u proizvodnji, iza svakog dobrog vinara stoji žena, a najbolje smo u organizaciji, marketingu; premda imamo i dobar nos i odlično nepce. Obišle su WOWice i Trezor 1232 u kojem možete pohraniti svoju bocu i vraćati joj se, zajedno s prijateljima, kad god poželite – a može to biti i fantastičan poklon nekome do koga vam je stalo.
Trezor 1232 je sagrađen na mjestu gdje se nalazila prva hrvatska staklena cisterna a zamisao se rodila nakon mnogobrojnih upita kupaca: gdje i kako čuvati kupljene butelje Vinarije Kutjevo koje imaju potencijal odležavanja. Mnogi bi ljubitelji finog vina željeli čuvati bocu dok u njoj vino ne dosegne najbolju formu, ali za to kod kuće nemaju adekvatne uvjete, koji su ovdje idealni. Trezor 1232 je ime dobio po godini osnutka vinarije i ima i upravo toliko mjesta za boce (1232).
No, zainteresirani mogu za svoje butelje ovdje zakupiti najviše šest mjesta. Postoji katalog koji se mijenja svake godine – gdje je naveden datum do kojega boce mogu odležavati u Trezoru 1232 (do svog punog potencijala), a zainteresirani za 150 € mogu kupiti jednu, dvije ili maksimalno šest butelja te im do navedenog datuma osigurati super uvjete.
Zakupite li mjesto u trezoru, na poklon dobijete paket koji uključuje ID karticu s ispunjenim podacima, pa točno znate koja je pozicija vaših butelja, označena je godina berbe (vintage) kao i godina do koje će vino odležavati u trezoru i datum do kojeg je deponiran trezorski zapis. Osim toga, kupac dobiva membership token koji omogućuje redovne degustacije u Kutjevu a u tom razdoblju kad je tamo, nitko mu u trezoru neće smetati. U poklon-paketu je i široka staklena epruveta u kojoj se nalazi terroir, tj. komadići zemlje s položaja na kojem je raslo grožđe za deponirano vino. Nakon isteka vremena odležavanja, Vinarija Kutjevo će kontaktirati zakupca i pitati ga želi li doći u Kutjevo i uživati u pohranjenom vinu sa svojim prijateljima, obitelji, kolegama… ili pak želi da mu bocu pošalju na kućnu adresu, i to, jasno, u odgovarajućem zaštitnom pakiranju.
U tom trenutku, kada se trezorska pozicija oslobodila, ima se pravo prvootkupa, a ako se ne želi produljiti trezorski zapis, ta se pozicija stavlja na tržište. WOW! 1232. godine Cisterciti su osnovali opatiju Vallis Homesta de Gotho kao samostalni posjed i počeli s uzgojem vinove loze i proizvodnjom vina. To je ujedno i prvi pisani trag o vinu u Kutjevu. 1526. god Cisterciti pod pritiskom Osmanlija napuštaju područje a Osmanlije preuzimaju upravljanje posjedom i nastavljaju s proizvodnjom vina, premda u manjem obimu.
Krajem 17 stoljeća, povlačenjem Osmanlija, posjedom kratko upravlja Luka Ibrišimović, a 1689. ga preuzima plemić Ivan Josip Babić. 1697. posjed su preuzeli Isusovci koji njime upravljaju do ukidanja reda. 1773. mađarska znanstvena zaklada Fundus Studiorum osniva gimnaziju i preuzima vođenje posjeda. 1882. na dražbi ga kupuje obitelj Turković (Vjenceslav) koji je došao iz Karlovca nakon razlaza s Franjom Türkom (Turković-Türk), te počinje svojevrsni procvat. Njegov nasljednik, Zdenko, sa suprugom Gretom, nastavlja s razvojem vinarstva i vinogradarstva u Kutjevu pazeći na kvalitetu i dovodeći vrhunske stručnjake.
Greta je bila i prva autorica – ilustratorica ampelografskog atlasa. Krajem drugog Svjetskog rata, 1945., nova jugoslavenska vlast oduzima privatni posjed i počinje masovna proizvodnja vina. 2003. tvrtka je privatizirana, a većinski paket dionica kupuje tvrtka Božjakovina d.d. Osim značajnih promjena u proizvodnom prodajnom sektoru, veliki zaokret napravljen je u marketinškoj promidžbi te prezentaciji kvalitetnih i provjerenih proizvoda u svim segmentima poslovanja. WOW-ice su s osobitim zanimanjem pratile priču o šest izrezbarenih drvenih bačvi koje pričaju priču o povijesti podruma i posjedu te opatiji koju su Cisterciti nazvali De Gotho (u kutu), a otuda o naziv mjesta Kutjevo. To ime danas nosi premium linija vina – De Gotho.
Uz okrugli kameni stol, WOW-ice su doznale da on priča još neke priče i pričice za što su se pobrinuli barun Franjo Trenk i carica Marija Terezija. Legenda tvrdi da je među njima planula ljubavna iskra i barun je jedne noći u podrumu nudio caricu ponajboljim vinima. Nakon što se dosta popilo, carica i barun naredili su posluzi da ih ostave same u intimi mračnog i mirisnog podruma. Priča se da su tada postali strastveni ljubavnici a poprište događaja napustili tek nakon tjedan dana. O njihovim ljubavnim avanturama svjedoči kameni stol s udubljenjem u sredini, koje je navodno nastalo ispod vatrene carice Marije Terezije obuzete ljubavnim zanosom. Istina ili legenda, nije ni važno, ali je danas stol poznat kao „stol ljubavnih želja“, a na svodu iznad stola nalaze se „recke“ za koje se pretpostavlja da su bilježile dane zajedničkog boravka ispunjenog strašću. Ili čaše. Ili nešto drugo. Inspirirani ovime, etikete linije Maximo na etiketi imaju „recke“ a Maximo brut ima slogan – “za iznimno uživanje“.
Ipak, poseban trenutak susreta WOWica s Kutjevom, bilo je premijerno kušanje nove berbe Roséa Premium 2024., vina koje svojom svježinom i elegancijom najavljuje topliju sezonu. Uz već poznatu butelju, predstavljene su i male bočice Roséa Premium, spremne za proljetne i ljetne užitke na suncu.
Druženje se nastavilo u novom, doista jedinstvenom restoranu Slavonska kuća Vinkomir koji je izgrađen 2023. , a s najljepšim pogledom na vinograde.
Na cvijećem ukrašenom stolu, kako to dolikuje gošćama i roséu, te kao najava 12. Pink Day Zagreb Festivala u Laubi, (koji je sada već iza nas), čekale su boce bez etiketa. WOW-ice su ponovno, kao svaki puta, bile prve koje su na butelje lijepile etikete koje je dizajnirala članica Udruge, akademska slikarica Vlasta Pirnat. Malo ravno, malo ukoso, malo naopako…etikete su na kraju stajale tamo gdje (manje-više) treba. To ljepljenje etiketa na butelje Roséa Premium 2024., simbolično je obilježilo njegov izlazak iz podruma: u pravo vrijeme i u pravom društvu. Ovaj trenutak bio je za gošće uistinu poseban jer su uživajući u svakom detalju, svjesno sudjelovale u stvaranju nečeg posebnog.
Rosé je, nema sumnje, neodoljiv odabir za nadolazeće tople dane a Rosé Premium Kutjevo svojim profinjenim i voćnim profilom skladne suptilnosti osvaja čak i zahtjevna nepca. Riječ je o kupaži sorti crni pinot i zweigelt, zaštićene oznake izvornosti, a dolazi s južnih obronaka najstarijih gorja Hrvatske, Krndije i Papuka, gdje se vinogradi nalaze na između 200 i 450 metara nadmorske visine.
Na prvi okus, nježno vino razvija trajniji okus – nara i ružinih latica – a u ustima ostavlja elegantnu svježinu. Nježne je, tipične provansalske boje a prepoznatljiv je karakter kutjevačkog terroira. Upravo taj terroir daje posebnost, mineralnost i iznimnu svježinu vinu koje osvaja već pri prvom kušanju. Proces proizvodnje bazira se na ranijoj berbi sorte zweigelt, čime se naglašavaju dobre kiseline i svježina te niži alkohol, dok kasnija berba crnog pinota daje vinu strukturu i aromatiku. Profinjena voćnost i skladan, floralni karakter dominiraju ovim svilenim, pitkim vinom koje će se, ohlađeno na idealnih 10 °C savršeno sljubiti s laganijom hranom. Nije, stoga, nimalo neobično da je upravo ovo jedno od najprodavanijih vina iz premium portfelja vinarije a proizvodi se u količinama od 47.000 butelja i izvozi u više od sedam zemalja. Potražnja i interes rastu iz godine u godinu.
Nakon svega – ručak – u krasnom prostoru novouređenog restorana: pravo kulinarsko putovanje kroz slavonske okuse, obogaćeno pažljivo odabranom vinskom pratnjom. Uživalo se u svakom zalogaju, počevši od vinogradarske plate i fine selekcije sireva koja je otvarala apetit, do tople juhe od mrkve i đumbira koja je savršeno uravnotežila okuse. Pa onda patka s medom, jelo koje je očaralo bogatom aromom, dok su se svi okusi sljubljivali s vrhunskim vinima Vinarije Kutjevo. Za kraj desert – kremasti crème brûlée s dunjama – donio je sladak završetak obroka, ostavljajući sve prisutne u užitku koji je trajao dugo nakon posljednjeg zalogaja. Uglavnom, dan je svima bio puno prekratak. Kao u slavnoj pjesmi Loua Reeda: Just a perfect day!!! – Hvala svima. A najviše hvala Vinariji Kutjevo što ima tako izvrsna vina!
Da sve bude podcrtano i „ovjereno“ svojevrsnom točkom na „i“ – Kutjevo je na 12. PINK DAY Zagreb festivalu posvećenom isključivo rosé vinima, pripremilo za sve posjetitelje posebno iskustvo uz njihova rosé vina. A svima koji su to propustili, može samo biti krivo 😉 . Kutjevo, vidimo se dogodine u Kutjevu i na 13. PINK DAYu Zagreb. Jer, bolje da propadne selo nego običaji. Volimo vas!
Sharing is caring!