Veseli istarski izlet i kušanje ulja Savlela, vina Medea i vinarije Teraboto

Ponekad članicama udruge WOW treba dosta vremena da se dogovore, usklade, organiziraju i krenu na neko malo studijsko putovanje, vinski izlet ili kušanje. A ponekad, pak, brže su od munje. Vjerojatno je do zvijezda i kako se one poslože, ali i do ekspeditivnosti. Sandra Marček Cvitić iz Salvele/Medee i Sara Prostran iz riječkog ogranka WOW, ovoga su puta bile iznimno efikasne i konkretne. Kad je u riječkom gastronomskom malom raju, bistrou „Hidden“, koji vrlo uspješno vodi Michelinom dvostruko ovjenčani chef Deni Srdoč „Salvela“ za novinare i prijatelje upriličila prezentaciju mladog ulje tj. novu etiketu Aurum Primus, događanju su se pridružile i neke WoW-ice. Salvelin glavni maslinar i oleolog Edi Družetić, koji je čak dvaput na PINK DAY Zagreb festivalu (Green in Pink) održao fantastične i vrlo posjećene radionice s kušanjem ulja, ponosno je predstavio blend prvog mladog ulja od autohtonih sorti, uz manji udio talijanskih, a predstavljena je i iznimno svježa i karakterna Bjelica iz berbe 2022. Naravno, sve uz vina Medea. Upravo tada i tamo pao je i dogovor da WoW-ice u malo široj postavi posjete Vodnjan.

I tako su se Riječanke, uz svesrdnu pomoć Istrijanki brzo „posložile“ i još jedan predivan WOW izlet je mogao početi. Domaćice, Sandra Marček Cvitić i Irena Vitulić, obje i same članice udruge, dočekale su gošće u parku kažuna u Vodnjanu gdje je Irena ispričala kratku povijest Vodnjaštine na kojoj se nalazi najveća koncentracija kažuna – tradicionalnih istarskih suhozidnih skloništa za ratare i pastire. U parku kažuna prikazana je njihova gradnja u četiri faze , te ostali oblici kažuna koje se može vidjeti na području Vodnjana. Nakon kratkog uvoda, krenulo se u predivne maslinike Salvele u Barbarigi. Oni su sa svih strana okruženi morem, što ekstradjevičanskim uljima s potpisom Salvela daje iznimnu kvalitetu. Vidjeti maslinike Salvele u Barbarigi znači istinski osjećati se dijelom istarske prirode. Okružen morem, ovaj vrt na nekoliko desetaka hektara zemlje ima blizu 10.000 stabala maslina i izvrstan je terroir ponajprije za tradicionalne istarske sorte koje na jugu poluotoka najbolje uspijevaju i zaslužan za neka od najboljih ekstra djevičanskih maslinovih ulja na svijetu a nije nevažno reći da se upravo iz ovih maslinika ulje prije dvije tisuće godina izvozilo u Rim. Okupani suncem na plodnoj istarskoj zemlji Salvela maslinici doista su poseban doživljaj za sva osjetila, pa WoW-icama ni lagana kiša nije mogla umanjiti doživljaj ljepote i sklada prirode.

Vodnjanski Torčol njihovo je mrvicu jeftinije ulje od raznih etiketa Salvela, ali je toliko dobar da se bez problema može uspoređivati s brojnim brendiranim i značajno skupljim uljima. Doista nije nimalo slučajno da je brand Salvela dobio bezbroj nagrada a među njima su najvrednije one s međunarodnih natjecanja New York International Olive Oil Competition i FLOS OLEI od 2014. do 2020. te Olive Japan i AVPA Pariz u 2015. Blend Aurum i jednosortne varijante njihovih ulja nude se u skoro svakom hrvatskom restoranu koji drži do sebe i do ulja.


Ekstra djevičansko maslinovo ulje Salvela potječe od pet sorti maslina, a nastaje u jednoj u uljari u Vodnjanu . Iduća stanica izleta bila je baš uljara Vodnjan u samom centru Vodnjana, jedna od najstarijih, ali i najsuvremenijih uljara u Istri, pa i u cijeloj Hrvatskoj, koja neprekino radi još od 1911.godine. Nakon nekoliko etapa proširenja 30-ih i 70-ih godina, bitna je godina 1976. kada su započeli rad sa suvremenim strojevima, najmodernijom svjetskom tehnologijom. Kroz 90-te godine tehnologija je pratila svjetske trendove, da bi se u 2000-tima pristupilo hladnom prešanju. S tehnološke strane, to je golema razlika u odnosu na nekadašnji način proizvodnje maslinovog ulja, no ono što se kroz godine ovdje nikad nije promijenilo je ljubav prema izvornosti baštine, tradicija obrade maslina i stručnost u maslinarstvu.

Na više od 460 kvadratnih metara, pomno uređenih pod strogim nadzorom konzervatora, jer je riječ o objektu pod zaštitom ministarstva kulture i nalazi se na listi industrijske kulturne baštine uljara se obnovila i kapaciteti su povećani pa tako sada mogu po satu preraditi do tri tone i zadržati vrhunsku kvalitetu. Tu je i predivna degustacijska hala gdje su sada WoW-ice u širem sastavu imale priliku kušati maslinovo ulje Aurum Primus, mlado: blend autohtonih istarskih sorti iz Salvela maslinika s dodatnim naglaskom leccina i pendolina koji u svojoj ranijoj fazi pružaju ugodna organoleptička svojstva. Kušala se i legendarna Punta Cissana, ulje od isključivo starih istarskih autohtonih sorti, iz nasada u Barbarigi starih između 150 i 200 godina. Selekcija je to buže muške, buže ženske, puntože i rosignole. Nakon uživanja u maslinovom ulju, WoW-ice su krenule u Medea kušaonicu vina gdje ih je, osim fantastičnih vinskih delicija, čekao i kretivan izazov. Tema druženja je bila Wine and art – pa su dobile zadatak da svu ljepotu dana pokušaju prenijeti na platno, naravno uz punu čašu. Prvo vino bila je izvrsna malvazija Montiron koja dolazi iz vinograda starih gotovo 40 godina, smještenih na samom jugu poluotoka , pozicija vinograda grand cru blizu Šišana. Montrion zadržava svježinu i pitkost mladih malvazija, ali pruža i ozbiljnost onih dugo odležanih. Djelom je to rezultat starosti vinograda a dijelom odležavanja u barrique bačvama. Dok je kreativnost kod WoW-ica bila u punom zamahu, kušalo se iduće vino, perjanica Medea vinarije – Punta Greca.

Vino je ime dobilo po malom rtu na jugu Istre, na kojem se nalazi vinograd merlota, sa svih strana okružen morem. Riječ je o najjužnijem komercijalnom vinogradu u Istri. Punta Greca, elitna etiketa vodnjanske vinarije Medea, već godinama drži status najtraženijeg i najcjenjenijeg hrvatskog merlota. Nema sumnje da da je gošćama iz udruge WOW – ovo predivno vino dalo dodatnu inspiraciju a kako se bližio kraj posjeti, odlučile su proglasiti i pobjednicu male Wine and art radionice. Pobijedila je Sanja Krmpotić koja je osvojila je najviše glasova 🙂 Bilo kako bilo, dan je prebrzo proletio.

Za sam kraj „uletio“ je i iznenadni posjet članici Izabeli Vitasović koja je gošće ugostila u obiteljskoj vinariji Terraboto. Terabotto ima površinu vinograda 3.5 hekatara a proizvode malvaziju, merlot, teran i muškat žuti, kao i vlastito maslinovo ulje.

WoW-ice su probale malvaziju, merlot, teran muškat žuti i Vin de Rosa – koji se je posebno svima svidio, a Teraboto torta od muškata bila je točka na „i“. Vesela i simpatična Izabela Vitasović uz vina Teraboto u potpunosti je zaokružila predivan izlet u Istri, a poseban dodatak i akcent izletu bio je poznati i slavni istarski vianr Bruno Trapan sa suprugom Irenom Šoštarić, koja je članica udruge WOW, koji se također pridružio grupi i dodatno uveselio gošće iz Rijeke i domaćice iz Istre.

Napisala: Sara Prostran
Uredila: Sanja Muzaferija

Sharing is caring!