Splitski WOW spektakli

Vjerovali ili ne, ali mi ćemo kao udruga žene i vino – WOW – uskoro proslaviti 11. rođendan, dakle još samo malo pa smo tinejdžerice 🙂 A ni ogranci u Splitu i Rijeci zapravo nisu puno mlađi, a, pohvalno, i izuzetno su aktivni. Split je rođen potkraj 2014., kad je počeo s Milom Hvilshoj, ali je tek na čelu s, Adelom Visković, od 2015. doživio uzlet. Sanja Muzaferija, osnivačica i predsjednica, nikad nije željela stvarati elitističku ili elitnu grupu žena koje vrte vino u čaši, nego upravo suprotno, željela je vinsku kulturu širiti i demokratizirati. No, kroz godine, udruga se brendirala, etablirala i potvrdila da svojim isključivo ženskim članicama može osigurati privilegirani status, svojevrsni VIP tretman i to ponajprije među vinarima i restoraterima. U Rijeci je glavna liječnica, dr.Margita Belušić, a pomaže joj Sara Prostran, dok u Splitu suvereno vlada Adela Visković, uz pomoć imenjakinje Adele Gizdić. Neke od WOW članica verzirane su u vinskom svijetu, nekima je to i posao, neke se samo žele družiti (i, budimo iskreni, fotografirati), ali sve zajedno ipak funkcionira a splitska šefica WOW po mnogočemu je doista izuzetna žena. Po struci diplomirana inženjerka građevinarstva, sudska je vještakinja, dugogodišnja predsjednica/dopredsjednica Udruženja građevinskih inženjera Splita…itd. Žena koja „drma“ u muškom svijetu, baš kao što su i WOW-ice u vrijeme nastanka prodrmale dotada „tipično muški“ svijet vina, vinarstva i vinogradarstva koji su tijekom vremena mijenjale. Samo nabolje!

U Splitu WOW ima oko pedeset članica – odreda uglednih, poslovno i privatno realiziranih žena s respektabilnim karijerama, ali ima i mladih, ali zbog toga nimalo manje uspješnih djevojaka i žena – kaže Adela Visković. Vikend prije Svih svetih u Splitu okupio je članice uprave iz Rijeke i Zagreba te još neke aktivne članice koje su se pridružile mnogobrojnim Splićankama i provele dva i pol dana u učenju, zabavi, edukaciji, kulturnom uzdizanju, druženju, umrežavanju i slavljenju vina i gastronomije. Objedinili su se aspekti WOW-a koje otpočetka zagovara osnivačica, a sve uz smijeh i – prijateljstvo.

Sve je započelo večerom u café restoranu „Dvor“, gdje je domaćin sada već doista svjetski proslavljeni a uvijek skromni Hrvoje Zirojević. Njegova fenomenalno zamišljena i realizirana jela donijela su mu poklonike i obožavatelje u rangu Bona Voxa, a u „Dvoru“ Michelinove preporuke. WOW-ice su dočekali vrhunskom hranom i savršenim tretmanom a za vinski dio bili su zaduženi i zaslužni veliki prijatelji splitskih WOW-ica, Alen Gulan i Siniša Koceić, vlasnici legendarnog Wine Boxa – u kojem promoviraju vino, prodaju ga, distribuiraju, šire svoju filozofiju malih i manje poznatih vinarija, a odnedavno nude i vlastite vinske selekcije.

Vino dobrodošlice bio je njihov novi favorit, pjenušac „13“, brut, garažne vinarije Eno mosaic, koji je kao zajednički uradak ime dobio prema broju njihove splitske adrese (Papandopulova 13). Zatim se pio rosé kuće Perak, čija je vlasnica Maja također WOWica; nastavilo se sivim pinotom Suza Baranje Personal Collection Sibile Kolar (također članica), poluslatkim pošipom kuće Deak s Komarne a završilo kaštelanskim crljenkom vinarije Krolo čija je Fani Tomaš bila prisutna. I ona, naravno, članica udruge WOW.

Menu je bio: hladna predjela: canol od tune punjen guščjom jetrom (višnja punjena guščjom jetrom, odležana u višnjevači), tatarski od tune, peruanski klasik Chevice ovdje s čajem od kamenice i gina, salata od hobotnice, uz tradiocionalnu dobrodošlicu – pršut i selekciju sireva. Slijedila su topla predjela, tj. jela: dimljeni rižoto s karameliziranim sladoledom od sira, njoki punjeni škampima i pršutom, lingvine s lignjama (ribana kamenica) i bakalar bianco. Bajkovite deserte, bourbon i karamel tortu, Cheesecake i tiramisu – potpisala je mlada slastičarka „Dvora“, Ivana Bralić.

Idućeg dana, uslijedilo je upoznavanje Kaštela, kao Splitu najbliže vinske destinacije. S obzirom da ih je ukupno sedam, obilazak svih u jednom danu bio bi nemoguć, no, uz pomoć Turističke zajednice Kaštela, uspjelo su posjetiti i detaljno obići Muzej grada Kaštela u Kaštel Lukšiću, palaču, tj. dvorac ili utvrdu Vitturi, raskošnu renesansnu građevinu čija je gradnja završila u 16.stoljeću, a onda i prošetati.

U Muzeju, uz stručno vodstvo simpatične Sandre, za tu priliku prigodno kostimirane, saznalo se mnogo zanimljivih detalja iz povijesti a osobito je zanimljiva bila priča o romantičnoj, ali i tragičnoj ljubavi Dobrile i Miljenka, svojevrsnih kaštelanskih Julije i Romea. Nakon toga – glavni dnevni događaj dana: posjet trojici vrlo posebnih i vrlo vjerojatno ponajboljih kaštelanskih vinara, reprezentativnom vinskom trojcu koji svaki posebno, ali u međusobnoj sprezi i prijateljstvu njeguje autohtone vinske sorte, ponajprije crljenak kaštelanski. To su Ivan Kovač Matela, Vinko Perišin i Jakša Bedalov – koji su u Matelinoj konobi predstavili nevjerojatno zanimljivu autohtonu paletu vina.

Ispričali su kako njeguju sorte kao što su vela i mala babica, glavinuša, ninčuša, mladenka, pagadebit, ljutun, rogoznička, runjavac.… A na kraju, serviran je i – „cukar“ – tj. kaštelanski kolač na koji se mora nakapati prošek. Osim glavne zvijezde – crljenka kaštelanskog – (poznatog i pod imenima: tribidrag, pribigrad, zinfandel, talijanski primitivo, a crnogorski i makedonski – kratošija) kušala se autohtona sorta kuč, zatim zanimljiva vlaška, razne kupaže crljenka s njemu srodnim sortama, plavac mali i – naravno – monosortni crljenak kaštelanski. Ovdje se, kod Matele od milja nazvanog vinskim dr.Baltazarom, uspješno spaja stoljetna tradicija, nove tehnologije i znanja. Vina su odreda iskrena, s jakim alkoholima – pa je čak i pjenušac od crljenka kaštelanskog snažnih 13,5 % alkohola, premda je bilo i elegantnijih voćnihi i lepršavih.

Tko do sada nije znao, sada je saznao ili utvrdio gradivo: crljenak i dobričić majka su i otac (ne zna se točno tko je koji roditelj, ali tako je to u vinskom svijetu) plavca malog, naše možda najslavnije sorte. U tom je smislu zanimljivo vino vinarije Bedalov – kupaža Tribus koji je sastavljen od po 33% dobričića, plavca mmalog i – crljenka kaštelanskog. Druženje s trojicom vinara od kojih je svaki osvojio po 33% srca i nepca gošći, bilo je začinjeno ljubavlju prema vinu i tradiciji, čistim okusima, dobrom pjesmom (bilo je i toga, jer konoba nije konoba ako nema pjesme), bilo je fantastično. Tako rustikalno, tako srčano, tako istinito i – kako drukčije reći – tako dobro!

Nakon svega, večera uz pogled od „milijun dolara“ – u prekrasnom restoranu „Zrno Soli“. Fantastični domaćin Ivo Vrdoljak, srce i duša ovog elegantnog restorana koji je već pet godina uvršten u Michelinov vodič uz preporuku, pripremio je za žene „malu“ večericu od deset slijedova.

„Zrno Soli“ je vršnjak WOW-a, također otvoren 2011., a otada do danas ovdje su se častili danska kraljica, dečki iz grupe Guns’N’Roses, tajlandska princeza, mnogi predsjednici i premijeri, uprava FC Barcelone – a sada, evo, i – WOW-ice. Nakon posla, večera uz pogled od „milijun dolara“ – u prekrasnom restoranu „Zrno Soli“. Fantastični domaćin Ivo Vrdoljak, srce i duša ovog elegantnog restorana koji je već pet godina uvršten u Michelinov vodič uz preporuku, pripremio je za žene „malu“ večericu od deset slijedova.

Zanimljivo je da je „Zrno Soli“ vršnjak WOW-a, također otvoren 2011., a otada do danas ovdje su se častili danska kraljica, dečki iz grupe Guns’N’Roses, tajlandska princeza, mnogi predsjednici i premijeri, uprava FC Barcelone – a sada, evo, i – WOW-ice. „Zrno Soli“ je vršnjak WOW-a, također otvoren 2011., a otada do danas ovdje su se častili danska kraljica, dečki iz grupe Guns’N’Roses, tajlandska princeza, mnogi predsjednici i premijeri, uprava FC Barcelone – a sada, evo, i – WOW-ice. Pozdrav iz kuhinje bio im je krumpir punjen domaćim sirom i tartufima i prahom prahom od poriluka, a početak za ovom bogatom trpezom označio je tartar od kozica sa želeom od poma (čitaj: rajčice). Nakon toga, carpaccio divljeg jadranskog brancina mariniran u šipku sa Šolte i mariniranim cherry rajčicama. Škamp u crnoj tempuri s majonezom od wasabija i s emulzijom limuna moj je favorit. Nakon toga „buzara“ od dimljenih dagnji i trofie od jadranskih liganja, pa file bijele ribe s kremom od cvjetače i imotskim keljom s ličkim krumpirom. „Osim Vrdoljaka, za ovu su simfonijsku večeru svakako bili važnii šef sale Ante (hvala mu!) i – ponajprije – mladi i nadareni chef Branimir Prnjak koji je dostojno naslijedio Stjepana Vukadina, poznatog mentora iz Masterchefa. Osim Vrdoljaka, za ovu su večeru bili važni i šef sale Ante (hvala mu!) i – ponajprije – mladi i nadareni chef Branimir Prnjak koji je dostojno naslijedio Stjepana Vukadina, poznatog mentora iz Masterchefa.


A onda su ljubiteljice slatkog došle na svoje jer su slijedila čak tri deserta, točnije: pred desert – sladoled od buče, zatiom desert – krema od pistacija i mlijeka, pasta od pistacija sa cvijetom soli i krekerom od pistacija te „after-desert“ – mini ZS tart tiramisu.

Pila su se dva vina – bijelo je bio izvrsni svježi pošip mladog korčulanskog vinara Jakše Krajančića, vinarije Nerica, a crno je bila Bura Galerija, 2020, kupaža plavca malog, marselana i cabernet sauvignona, veterana Nikole Bure iz Potomja na Pelješcu. Ukratko, WOW-ice su Split obišle nakon dugo vremena, a otišle su radosne, počašćene – oduševljene. I, naravno, doći ćemo ponovno!

Sharing is caring!