Članice i simpatizerke udruge WOW (Women on Wine/Žene i vino) u organizaciji autorice ovoga teksta, posjetile su obitelj Seletković u Gornjoj Gračenici, nedaleko grada Popovače. Srdačni domaćini bili su im pater familias Tomislav Seletković i njegova djeca, Ivana Gelo i Zvonimir Seletković, koji polako ali sigurno i hrabro preuzimaju kormilo u vodstvu firme „Monset Umbra“ . Ivana u vinskom svijetu nije sasvim nepoznato ime jer u Kutini, zajedno s Barbarom Halić i cheficom kuhinje Danijelom Crnjak Andri, održava vrlo zanimljive radionice sljubljivanja vina i hrane „Ladies & Wine” koje su vrlo posjećene pa se za njih valja najaviti unaprijed.
U vinariji su gošće dočekali s čašom osvježenja, njihovim izvrsnim mladim suhim vinom Škrlet 2022. ,proizvedenim od istoimene autohtone sorte ali i okrijepu: sir,grožđe i prhke spirale: štapiće od maka, sezama i malo škrleta, ruku djelo mame Marice Seletković. Zbog drugih obaveza, vrijedna domaćica nije bila prisutna ali joj itekako valja zahvaliti na škrlet štapićima, kako su ih nazvale članice Udruge, a koji su „nestali“ – dok si rekao keks, pardon: štapić. Škrlet se kušao iz čaša s logom u obliku ovna koji je izradila Udruga vinogradara i voćara „Lujo Miklaužić” iz Kutine. Inspiracija za dizajn bio je grozd škrleta koji sliči ovnovoj glavi. Svoje ime, pak, duguje njemačkoj riječi “scharlach” (šarlah) što je ime osipa kože s crvenim mrljama, a i bobice škrleta u punoj zrelosti na sunčanoj strani dobiju ljubičasto-crvenkaste pjegice, pa cijeli grozd izgleda kao da se osuo crvenkastim mrljama. No, daleko je škrlet od svake asocijacije na bolest. Jer uz njega se veže samo sve lijepo. Kako su istaknuli Ivana i Zvonimir, koji se kontinuirano vinski educiraju i na tečajevima i seminarima te na drugim vinskim specijalizacijama, njihov škrlet je poseban po tome što se može piti kao aperitiv, ali i uz glavno jelo, jer ima dovoljno kiselina, sasvim mali ostatak šećera od 3,6 g/l uz 12 % alkohola. Dozrijeva u inoxu, maceriran je nekoliko sati na tropu i rezultat je kombinacije grožđa iz 4 tanka, ali iz istoga vinograda. Planiraju i dulja odležavanja jer sorta kao takva i njihovo vino, pokazuju za to potencijal, a planiraju i proširenje podruma. Seletkovići zasad nemaju veliki kapacitet podruma, a imaju tek nešto više od 3 hektara vlastitih vinograda, a vina proizvode uz pomoć enologa Krešimira Hrena.
Ugodno se smjestivši i pijuckajući škrlet, WOWice su sa zanimanjem slušale Ivanine i Tomislavove priče o tradiciji proizvodnje vina u obitelji Seletković koja je počela sadnjom prvog vinograda koji se proteže na južnim obroncima Moslavačke gore, nedaleko grada Popovače, a s pogledom na Lonjsko polje. Prvi nasadi miješanih sorti posađeni su 1980. godine, a 2008. godine registriran je OPG Tomislav Seletković, da bi se 2009. posadio novi nasad od 800 trsova škrleta, a 2010. prvi nasad klonske selekcije škrleta od 1000 trsova i 300 trsova graševine. Novi nasad od 8000 trsova klonske selekcije škrleta posađen je relativno nedavno, 2018., a u manjim količinama zastupljene su i sorte muškat ottonel, dišeća ranina, sauvignon blanc, cabernet sauvignon, merlot i frankovka. Sve zajedno, tu je 13 tisuća trsova a osim vina, proizvode i svoje rakije od domaćih plodova prirode o kojima sami vode brigu. Tvrtku „Monset Umbra j.d.o.o.“ obitelj je osnovala prije tri godine a ime u prijevodu s latinskog znači pomrčina/sjena u gori. Tatu Tomislava je za ime vina inspirirao jutarnji izlazak sunca s pogledom na Moslavačku goru i Lonjsko polje a sve je počelo s njegovim prvim vinom „Moslavačka zora” (Mons Aurora) koje se proizvodilo od 3-4 pobrane sorte u isto vrijeme te se radila tzv. mješavina od sorti graševine, škrleta, sauvignon blanca i dišeće ranine. Prva etiketa prikazivala je maglovito jutro u Moslavini, bio je to akvarel akademskoga slikara Miroslava Jelenčića uz grb obitelji Seletković. Također prva su vina imala preklopni privjesak na kojemu su bili napisani stihovi pjesme Moslavec.
Nova, moderna i atraktivna, već prepoznatljiva etiketa sa stiliziranim i upečatljivim slovom “s” čiji je dizajn osmislio Zvonimir u opticaju je od 2016. godine, a dizajnirao ju je dizajner Matija Dedić (imenjak poznatog glazbenika). Stiliziranim slovom “s” kojem nedostaje gornji dio htjeli su prikazati jedan ciklus od uzgoja grožđa, do kompostiranja i vraćanja u prirodu, krug koji se ponavlja, krug života koji teče…. Također, etiketa sugerira da su proizvođači Seletkovići a S (bez gornjeg dijela i dijakritičkog dodatka) asocira na škrlet.
Seletkovići su za svoja vina već osvojili mnoga priznanja i nagrade a najponosniji su, naravno, na svoje škrlete, koje rade u dva stila: suhi i polusuhi. Ove godine su se odvažili i odlučili na korak dalje te napravili Škrlet barrique 2022, koji još nije u prodaji, ali su WoW-ice i pratnja imale i tu privilegiju da ga gotovo premijerno kušaju. Držali su ga 2 mjeseca u bačvi i kad je dobio zadovoljavajuću notu, kupažirali ga s polusuhim škrletom iz istoga vinograda, dajući mu potrebnu jačinu i kiselost. A reakcije su bile: „Zahvaljujemo!“ „Bravo naši!“ „Vino oduševljava!“!
Osim vina, ovdje zadiviljuje priroda: predivno zelenilo, čist, uredan i održavan vinograd te slatko jezerce u kojem stanuju ribice i kornjače koje su se malo sakrile, srameći se tolikih gošći. No, i to je dobar razlog za ponovni posjet. Nakon obilaska vinograda uz odličan rosé Mons Anima 2022, kupažu frankovke, cabernet sauvignona i merlota, nježne ružičaste boje, finog voćnog mirisa na crveno bobičasto voće s naglaskom na malinu i višnju, došao je red na ručak. Tatinih ruku djelo: ukusna teletina ispod peke s prilozima. Uz slastan ručak kušala se Mons Aurora 2022, kupaža sorti graševine, škrleta, sauvignon blanca i dišeće ranine; vino izraženih voćnih mirisa s naglaskom na svježu zelenu jabuku, osvježavajućeg, ugodnog okusa, zatim Škrlet barrique 2022 i Škrlet 2021 kojima su Seletkovići počastili gošće. Štrudla od jabuke i makovnjača autorska su (d)jela dobre svekrve Ivane Gelo i obje slastice su posve osvojile WoWice a uz desert odlično se sljubio Muškat Ottonel 2022, vino nježno slamnato žute boje, izraženog voćnog muškatnog mirisa s naglaskom arome na bijelog cvijeća, dugog i trajnog okusa te fine svježine i strukture. Također, kušao se i Cabernet Sauvignon 2020, crno vino odležano u barrique bačvi, rubinski crvene boje, aromatičnog i finog voćnog mirisa na tamno bobičasto voće.
Naravno, morao se obići i vinski podrum gdje se poslušala obitelji itekako važna priča o počecima a tu se čuva i arhivska boca graševine stara 23 godine s etiketom na kojoj je grb obitelji. Uz sva već nabrojena, domaćini u ponudi imaju: Škrlet 2021, Graševinu 2022, zelenkastožute boje, izraženih voćnih mirisa s naglaskom na svježu zelenu jabuku, te finog, svježeg i ugodno gorkastog okusa, Cabernet Sauvignon 2018, Cabernet Sauvignon 2019, Cabernet Sauvignon 2021 i Cabernet Sauvignon 2022. Čin, čin! Živjeli!
Hvala dragim Seletkovićima, (koji su sa svojim odličnim roséom sudjelovali i na 10.Pink Dayu), na gostoprimstvu, divnim vinima i domaćem ručku, ugodnom i zabavnom druženju. Jednom riječju WOW!
Izlet osmislila i realizirala, tekst napisala i fotografije snimila: Sandra Brambilla
Tekst uredila: Sanja Muzaferija
Tehnička podrška: Ana-Marija Špehar
Sharing is caring!